Tradycją się stało, że od Nowego Roku planujemy i obiecujemy sobie, że coś zmienimy w naszym życiu. Najczęściej pada na papierosy i palacze obiecują sobie, że od Nowego Roku rzucają palenie. Właściwie nie ma różnicy dla naszego zdrowia godzina ani data kiedy to nastąpi. Zarówno może być to 27 grudnia o godzinie 14:46, jak i 1 stycznia o godzinie 0:00. Jednak jest coś magicznego w tym Nowym Roku, że większość ustala jednak tą drugą datę. Żeby wasze postanowienia były skuteczne, publikuję gościnny wpis Agnieszki Kołodziejskiej, mówiący o tym jak skutecznie zrealizować swoje plany.
Od siebie chcę życzyć czytelnikom mojego bloga wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i realizacji wszystkich planów. Oby nadchodzący rok był jeszcze lepszy niż ten miniony.
Palenie papierosów. Blog dla wszystkich osób, które wpadły w sidła nikotynowej pułapki i szukają sposoby, żeby się z niej wydostać. Można tutaj dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat palenia i nałogu nikotynowego. W miarę upływu czasu zamieszczam nowe posty, warto więc wracać, żeby poczytać nowe wpisy.
środa, 29 grudnia 2010
poniedziałek, 27 grudnia 2010
14 pytań i odpowiedzi
Na tematycznych forach Internetowych czytam często powtarzające się pytania ludzi, którzy chcieliby rzucić lub są w trakcie rzucania palenia. Ile jest pytań, tyle samo jest odpowiedzi (jeśli nie więcej), które często są udzielane przez niekompetentne osoby. Z takiego wylewu informacji coraz trudniej jest znaleźć prawdę...
Między innymi dlatego w dzisiejszym wpisie chciałbym podać 14 najczęściej powtarzających się pytań Internautów wraz z udzielonymi odpowiedziami przez specjalistę.
Między innymi dlatego w dzisiejszym wpisie chciałbym podać 14 najczęściej powtarzających się pytań Internautów wraz z udzielonymi odpowiedziami przez specjalistę.
wtorek, 21 grudnia 2010
Co jeść podczas rzucania palenia?
Dieta odgrywa bardzo ważną rolę podczas rzucania palenia – odpowiednio zbilansowana potrafi znacznie skrócić czas występowania męczących objawów odstawienia papierosów.
Osoby, które rzucają palenie często narzekają, że mimo wytrzymania wielu dni bez papierosa już długi okres czasu, to ciągle odczuwają nikotynowy głód.
czwartek, 25 listopada 2010
Zyban - lek na chorobę nikotynową
Niewiele osób jest świadoma to dostępności lekarstw, które mogą pomóc wielu nałogowym palaczom rzucić palenie. Leki te charakteryzują się tym, że u większości uzależnionych osób, potrafią spowodować całkowite zniknięcie łaknienia nikotyny. Jednym z najpopularniejszych medykamentów mającym takie zastosowanie, jest lek, który dostępny jest pod komercyjną nazwą „ZYBAN”.
piątek, 19 listopada 2010
Ile tak naprawdę kosztują papierosy?
Coraz częstszym powodem dla którego wiele palących osób chce rzucić palenie papierosów, jest ich coraz wyższa cena. Na papierosy nałożony jest bardzo duży podatek przez państwo, który co kilka lat był i nadal jest podwyższany. Jednak papierosy kosztują więcej niż tylko to, co musimy zapłacić w sklepie…
Wiele palaczy nie bierze po uwagę tego, że wraz z paleniem papierosów wiąże się wiele strat materialnych, które trzeba ponieść.
piątek, 12 listopada 2010
Zakaz palenia na stadionach?
Od poniedziałku 15 listopada będzie obowiązywał nowy przepis o całkowitym zakazie palenia papierosów w miejscach publicznych. Nie będzie można palić w miejscu pracy, szkołach i nie przystosowanych do tego celu restauracjach. W Internecie można znaleźć również wiele informacji, iż wchodzący przepis będzie obowiązywał w pomieszczeniach imprez sportowych w tym stadionach piłki nożnej, chociaż te trudno nazwać pomieszczeniami...
Jeżeli kibic zostanie przyłapany na paleniu, to grozi mu kara 500zł. Jest to kolejny dowód na to, jak władza jest zdeterminowana w walce z nikotynowym nałogiem i zarazem zmuszona do tego typu działań, ponieważ musi przystosować polskie prawo do Unijnego. Podobny zapis obowiązuje we wszystkich krajach starej UE, a także Litwie, Estonii i Bułgarii.
Jeżeli kibic zostanie przyłapany na paleniu, to grozi mu kara 500zł. Jest to kolejny dowód na to, jak władza jest zdeterminowana w walce z nikotynowym nałogiem i zarazem zmuszona do tego typu działań, ponieważ musi przystosować polskie prawo do Unijnego. Podobny zapis obowiązuje we wszystkich krajach starej UE, a także Litwie, Estonii i Bułgarii.
środa, 10 listopada 2010
METODA EASYWAY - JAK SKUTECZNIE RZUCIĆ PALENIE?
W wakacje zakupiłem jedną z książek o rzucaniu palenia, której autorem jest Allan Carr. Nie palę już od kilku lat, ale mimo że nadal interesuje się tym zagadnieniem, chciałem sprawdzić co autor napisał w tej bardzo znanej publikacji.
Książka opisuję metodę Easyway, którą charakteryzuje duża skuteczność rzucania palenia u osób, które się zdecydowały zastosować ten sposób. Na oficjalnej stronie EASYWAY podane są statystyki, z których można wyczytać, że metoda ta ma 51,40% skuteczność.
niedziela, 7 listopada 2010
Dym tytoniowy
Gdy kilka lat temu próbowałem rzucić palenie, bardzo mi w tym przeszkadzał dym tytoniowy unoszący się w moim domu. Mój ojciec ciągle palił wieczorami papierosy i dym szybko roznosił się po całym mieszkaniu. Powodowało to, że wszyscy domownicy stawali się biernymi palaczami a ja nie mogłem zapomnieć o nikotynowym nałogu. Sam nigdy nie paliłem w swoim mieszkaniu.
niedziela, 12 września 2010
Wypełnij pustkę po papierosach
Wszyscy palacze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że źle postępują. Tak samo jak osoby otyłe, które jedzą więcej niż są w stanie strawić lub alkoholik, który sięga po następny kieliszek. Wszystkie te osoby doskonale sobie zdają sprawę, że nie rozwiązują swojego problemu tylko go pogłębiają. Świadomie działają destrukcyjnie na swoje życie. Mamy tutaj doskonały przykład na to, że wiedza i działanie to dwie różne rzeczy.
Dlaczego więc palacz pali? Ponieważ papierosy zajęły spory obszar w jego świecie. Dużo większy obszar niż inne rzeczy. Jeżeli nagle odbierze mu się możliwość palenia papierosów, to w jego życiu pozostanie pustka, z którą może sobie nie poradzić.
Dlaczego więc palacz pali? Ponieważ papierosy zajęły spory obszar w jego świecie. Dużo większy obszar niż inne rzeczy. Jeżeli nagle odbierze mu się możliwość palenia papierosów, to w jego życiu pozostanie pustka, z którą może sobie nie poradzić.
środa, 25 sierpnia 2010
Co się dzieje kiedy nie palimy papierosów?
Nasz organizm jest bardzo skomplikowany, i kieruje nim bardzo wiele różnych procesów. Po rzuceniu palenia papierosów organizm zaczyna się powoli regenerować, co można już znacząco odczuć po 3 tygodniach abstynencji nikotynowej. Nasz organizm nawet potrafi się tak zregenerować, że nie będzie nawet śladu po uzależnieniu. Jednakże takie całkowite „odnowienie” nastąpi dopiero po 15 latach.
Poniżej napisałem jak mniej więcej przebiega proces oczyszczania i regeneracji organizmu:
- w ciągu 20 minut - tętno obniży się oraz ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy;
- w ciągu 8 godzin - poziom tlenu we krwi wzrośnie, a poziom tlenku węgla zniknie;
- w ciągu 24 godzin – ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy;
- w ciągu 48 godzin - Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie;
- w ciągu 2 tyg. do 3 miesięcy - układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się Twoja kondycja fizyczna;
- w ciągu 1 do 9 miesięcy - wydolność układu oddechowego poprawi się, ustąpi kaszel, duszności, zmęczenie;
- po 1 roku - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę;
- po 5 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej i krtani, przełyku zmniejszy się o połowę;
- obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu;
- po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej;
- po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej;
źródło: „Jak rzucić palenie” autor: prof. Witold Zatoński
niedziela, 22 sierpnia 2010
Objawy rzucenia palenia
Rzucanie palenia powoduje rozdrażnienie palacza i poczucie, że stracił coś ważnego w swoim życiu. W mirę postępu czasu głód nikotynowy się nasila, co powoduje zwątpienie osoby palącej. Palacz zaczyna wątpić czy już kiedykolwiek będzie szczęśliwy, bez możliwości zapalenia ukochanego papieroska. Ogarnia go STRACH.
Często objawy abstynencji nikotynowej stają się nie do wytrzymania i palacz porzuca swoje postanowienie. Wypalony papieros po dłuższym czasie zdaje się nie smakować i jest to moment zastanawia się dlaczego on w ogóle to robi... Błąd polega na złym rozumowaniu osób, które chcą rzucić palenie. Porzucenie postanowienia spowodowane jest STRACHEM, przed tym, że traci się coś bardzo ważnego w życiu i błędne myślenie, że bez papierosów nie da się normalnie funkcjonować.
Głód nikotynowy odgrywa tutaj najmniejszą rolę. Cały problem znajduje się w głowach palaczy, którzy źle pojmują całą sprawę. Tak naprawdę NIC NIE TRACĄ a mają do zyskania BARDZO WIELE. To bez papierosów będą bardziej szczęśliwi, bardziej niezależni i zmieni się całkowicie ich spojrzenie na świat - NA LEPSZE!
Wróćmy jeszcze do tematu artykułu „Objawy rzucenia papierosów”, bo trochę się chyba zagalopowałem ;).
Zastanówmy się zatem, jakie objawy grożą osobie rzucającej palenie? Jeżeli osoba paląca zmieni swoje spojrzenie na sprawę, to dużo łatwiej będzie jej przez nie przejść i w rzeczywistości okażą się nie takie straszne.
Typowe objawy:
1. Głód nikotynowy – każdy myśli, że to on jest główną przyczyną niepowodzeń. W rzeczywistości jest on najmniejszym problemem. Głód istnieje, ponieważ nasza podświadomość go utrzymuje przy życiu.
2. Trudność koncentracji – głód nikotynowy sprawia, że mamy problem z skupieniem się na różnych rzeczach. Myśl o papierosach nie daje się skupić. Są jednak czynność, w czasie których zapomina się o nałogu (głód całkowicie znika) i można się skupić. Np. jeżeli będziemy zdawać jakiś egzamin, który jest dla nas bardzo ważny, to na pewno się na nim skupimy. Głód nikotynowy istnieje tylko wtedy, kiedy o nim się myśli. Gdyby był tak bardzo silny jak wszyscy piszą, to nie można by o nim zapomnieć o nim nawet na jedną sekundę. Budziłbyś się w środku nocy, aby zapalić – w końcu sen trwa aż 8 godzin!
3. Nerwowość i zły nastrój – każdy robi się nerwowy kiedy nie może dostać tego co chce. Tak samo jest z palaczami. Oni są nerwowi nawet wtedy kiedy nie chcą rzucić palenia. Czasem sytuacja ich zmusza aby się powstrzymać na dłużej i nie mogą zapalić (supermarket, kościół, szpital). Po co tkwić w czymś, co niszczy nasze nerwy? Osoby niepalące nie znają tego uczucia.
4. Wzmożony apetyt – Jest to spowodowane tym, że jedzenie zaczyna lepiej nam smakować. Organizm zostaje mozolnie oczyszczany z toksyn, które wpływają na pogorszenie smaku i węchu. Jeżeli nie chcesz przytyć, to warto wyposażyć się w niskokaloryczne zakąski jak np. słonecznik czy pestki z dyni. Będzie można dzięki nim zająć swoją rękę i spowodować, że nie będzie Ci brakować odruchu wkładania papierosa do ust.
Rzucanie papierosów nie sprawia fizycznego bólu. Trudność w pozbyciu się z tego nałogu powodują błędne przekonania, o których będę pisał na tym blogu. Zmiana podejścia do sprawy, spowodowała w moim przypadku, że nie palę już rok i nie tęsknię za nałogiem.
JESTEM DUŻO SZCZĘŚLIWSZĄ OSOBĄ i jestem przekonany, że każdy może bez większego wysiłku rzucić palenie. Mam nadzieję, że blog ten pomoże wielu osobom w osiągnięciu waszego celu.
Często objawy abstynencji nikotynowej stają się nie do wytrzymania i palacz porzuca swoje postanowienie. Wypalony papieros po dłuższym czasie zdaje się nie smakować i jest to moment zastanawia się dlaczego on w ogóle to robi... Błąd polega na złym rozumowaniu osób, które chcą rzucić palenie. Porzucenie postanowienia spowodowane jest STRACHEM, przed tym, że traci się coś bardzo ważnego w życiu i błędne myślenie, że bez papierosów nie da się normalnie funkcjonować.
Głód nikotynowy odgrywa tutaj najmniejszą rolę. Cały problem znajduje się w głowach palaczy, którzy źle pojmują całą sprawę. Tak naprawdę NIC NIE TRACĄ a mają do zyskania BARDZO WIELE. To bez papierosów będą bardziej szczęśliwi, bardziej niezależni i zmieni się całkowicie ich spojrzenie na świat - NA LEPSZE!
Wróćmy jeszcze do tematu artykułu „Objawy rzucenia papierosów”, bo trochę się chyba zagalopowałem ;).
Zastanówmy się zatem, jakie objawy grożą osobie rzucającej palenie? Jeżeli osoba paląca zmieni swoje spojrzenie na sprawę, to dużo łatwiej będzie jej przez nie przejść i w rzeczywistości okażą się nie takie straszne.
Typowe objawy:
1. Głód nikotynowy – każdy myśli, że to on jest główną przyczyną niepowodzeń. W rzeczywistości jest on najmniejszym problemem. Głód istnieje, ponieważ nasza podświadomość go utrzymuje przy życiu.
2. Trudność koncentracji – głód nikotynowy sprawia, że mamy problem z skupieniem się na różnych rzeczach. Myśl o papierosach nie daje się skupić. Są jednak czynność, w czasie których zapomina się o nałogu (głód całkowicie znika) i można się skupić. Np. jeżeli będziemy zdawać jakiś egzamin, który jest dla nas bardzo ważny, to na pewno się na nim skupimy. Głód nikotynowy istnieje tylko wtedy, kiedy o nim się myśli. Gdyby był tak bardzo silny jak wszyscy piszą, to nie można by o nim zapomnieć o nim nawet na jedną sekundę. Budziłbyś się w środku nocy, aby zapalić – w końcu sen trwa aż 8 godzin!
3. Nerwowość i zły nastrój – każdy robi się nerwowy kiedy nie może dostać tego co chce. Tak samo jest z palaczami. Oni są nerwowi nawet wtedy kiedy nie chcą rzucić palenia. Czasem sytuacja ich zmusza aby się powstrzymać na dłużej i nie mogą zapalić (supermarket, kościół, szpital). Po co tkwić w czymś, co niszczy nasze nerwy? Osoby niepalące nie znają tego uczucia.
4. Wzmożony apetyt – Jest to spowodowane tym, że jedzenie zaczyna lepiej nam smakować. Organizm zostaje mozolnie oczyszczany z toksyn, które wpływają na pogorszenie smaku i węchu. Jeżeli nie chcesz przytyć, to warto wyposażyć się w niskokaloryczne zakąski jak np. słonecznik czy pestki z dyni. Będzie można dzięki nim zająć swoją rękę i spowodować, że nie będzie Ci brakować odruchu wkładania papierosa do ust.
Rzucanie papierosów nie sprawia fizycznego bólu. Trudność w pozbyciu się z tego nałogu powodują błędne przekonania, o których będę pisał na tym blogu. Zmiana podejścia do sprawy, spowodowała w moim przypadku, że nie palę już rok i nie tęsknię za nałogiem.
JESTEM DUŻO SZCZĘŚLIWSZĄ OSOBĄ i jestem przekonany, że każdy może bez większego wysiłku rzucić palenie. Mam nadzieję, że blog ten pomoże wielu osobom w osiągnięciu waszego celu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)