Dieta odgrywa bardzo ważną rolę podczas rzucania palenia – odpowiednio zbilansowana potrafi znacznie skrócić czas występowania męczących objawów odstawienia papierosów.
Osoby, które rzucają palenie często narzekają, że mimo wytrzymania wielu dni bez papierosa już długi okres czasu, to ciągle odczuwają nikotynowy głód. Receptą na taki stan rzeczy jest przestrzeganie kilku ważnych zasad żywieniowych, które sprawią że:
- z organizmu zostaną wydalone wszystkie toksyny, które odpowiedzialne są za odczuwanie nieznośnych objawów odstawienia nikotyny;
- czas odczuwania głodu nikotynowego znacznie się skróci i osoba rzucająca palenie szybciej poczuje się wolna od papierosów;
- poprawi się samopoczucie i sprawi że człowiek zaczynie cieszyć się swoim życiem.
Opis całej roli jaką odgrywa żywność podczas rzucania palenia wymagałby głębszej analizy i poświęceniu bardzo dużych zasobów czasowych, których ostatnio mam jak na lekarstwo. Dlatego dziś postaram się opisać tylko najważniejsze aspekty tego tematu… Ale nie martw się! Obiecuję, że w przyszłości udostępnię swoją pracę, która wyczerpie ten temat w całej swojej okazałości.
Z wykształcenia jestem technologiem żywności więc rola diety podczas rzucania palenia stanowi dla mnie ciekawe wyzwanie, które może przełożyć się na napisanie ciekawego ebooka lub kursu ;) O swoich planach i postępach będę informował na bieżąco na łamach tego blogu.
Teraz postaram się skrótowo napisać jakie żywnościowe warunki należy spełnić, aby znacznie ułatwić sobie drogę ku nikotynowej wolności.
Na początek najważniejsza sprawa:
PIJ DUŻO WODY – Tylko w ten sposób wypłuczesz znaczną część toksyn w bardzo krótkim czasie. Do tego celu najlepsza jest oczywiście niegazowana woda mineralna, ale inne źródła też są dobre. Należy przy tym pamiętać, że źródłem wody są też soczyste owoce jak arbuz, kiwi czy soczysta pomarańcza. Oprócz znacznych ilości wody, owoce zawierają spore ilości witamin, które tutaj też nie są bez znaczenia.
Picie dużej ilości wody nie pomoże jeżeli nie spełnisz drugiej zasady. Dlatego radzę Ci:
UNIKAJ SOLI – Sól powoduje przetrzymywanie wód w organizmie, co z kolei przełoży się na zatrzymanie w nim toksyn. W takim przypadku objawy rzucenia palenie będą ustępowały bardzo powoli. Nie sól potraw i unikaj wędlin, które zawierają bardzo duże jej ilości.
Pozostaje kwestia produktów, od których powinniśmy zaczynać tworzyć nasz codzienny jadłospis. Jeżeli chcesz spełnić drugą zasadę, to musisz unikać potraw mięsnych, dlatego:
JEDZ DUŻO OWOCÓW I WARZYW – Palacze są narażeni na wiele niedoborów cennych minerałów, dlatego nie powinni oni zapomnieć o spożywaniu większych ilości produktów owocowo-warzywnych. Warto zwrócić tutaj szczególnie uwagę na takie witaminy jak A, C i E, które ochronią skutecznie organizm człowieka przed postępującymi reakcjami rodnikowymi, które sieją spustoszenie w organizmie człowieka. Dzięki antyoksydantom znajdującym się w owocach i warzywach spowolnisz procesy starzenia się i zmniejszysz ryzyko zachorowania na różne odmiany raka.
Jeżeli uda się Ci się zachować opisane przeze mnie trzy rady żywieniowe, to zrobisz spory krok ku osiągnięciu nikotynowej wolności. Zdziwisz się jak radykalnie zmieni się Twoje samopoczucie i jak szybko ustąpią objawy rzucenia palenia. Powyższe zalecenia powinny stosować również osoby, które nie zdecydowały się jeszcze na zerwanie z nałogiem. Zmienienie sposobu żywienia na lepsze, spowoduje że ryzyko zachorowania na raka czy inne choroby związane z tytoniem zostanie znacznie zniwelowane.
Bardzo pouczające, dzięki.
OdpowiedzUsuń