Wszyscy palacze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że źle postępują. Tak samo jak osoby otyłe, które jedzą więcej niż są w stanie strawić lub alkoholik, który sięga po następny kieliszek. Wszystkie te osoby doskonale sobie zdają sprawę, że nie rozwiązują swojego problemu tylko go pogłębiają. Świadomie działają destrukcyjnie na swoje życie. Mamy tutaj doskonały przykład na to, że wiedza i działanie to dwie różne rzeczy.
Dlaczego więc palacz pali? Ponieważ papierosy zajęły spory obszar w jego świecie. Dużo większy obszar niż inne rzeczy. Jeżeli nagle odbierze mu się możliwość palenia papierosów, to w jego życiu pozostanie pustka, z którą może sobie nie poradzić.
W publikacji 46 zasad zdrowego rozsądku wyczytałem ciekawe stwierdzenie, które doskonale opisuje to zjawisko. Mówiło ono, że nasz umysł nie lubi pustki a emocja pustki się boi. Jedynie intuicja lubi pustkę, ponieważ wtedy nie ma możliwości się objawić. Niestety do niej trzeba dojrzeć…
Palaczami sterują emocje. Jeżeli odbierzemy im papierosy to wpędzimy ich w strach. Jeżeli nie wypełnią swojej pustki to wpadną w szał. Mają oni dwóch wrogów do pokonania: emocje i umysł, który jest niewolnikiem emocji. Jeżeli emocje chcą zapalić papierosa, to umysł im w tym pomorze. Palacze potrafią wykazać niesamowitą wręcz przedsiębiorczość, aby zdobyć papierosa. Przykładem jest wyjście w środku nocy do sklepu 24h lub stacji benzynowej, aby kupić paczkę papierosów, których nam nagle brakło.
Każdy palacz chciałby rzucić palenie papierosów. Jeżeli mówi inaczej to sam oszukuje siebie. Jedyne co ich powstrzymuje przed, rzuceniem palenia to strach przed pustką i nieznajomość mechanizmu, który mógłby przezwyciężyć emocje.
Palacz mógłby przezwyciężyć emocje i pozbyć się nałogu jeżeli znajdzie coś, które będzie dla niego emocjonalnie lepsze niż papierosy. Potrzebne jest zajęcie, które wypełni pustkę pozostawioną przez papierosy. Wymaga to niewątpliwie pracy nad sobą.
Jeżeli jesteś osobą palącą, to nie masz się co oszukiwać. Papierosy zabierają Ci dużo: zdrowie, pieniądze i szacunek do siebie. W zamian nie dostajesz NIC. Jeżeli chcesz poprawić jakość swojego życia to musisz rzucić palenie, które wpływają destrukcyjnie na Twoje życie.
Wiele osób popełnia taki błąd, że postanawiają rzucić palenie bez przygotowania. Postanawiają w jednej chwili, że to jest ich ostatni papieros i myślą, że to rozwiąże ich problem. Nie zastanawiają się jak poradzą sobie, gdy głód nikotynowy powróci i jak sobie z tym poradzą. Umysł sam nie poradzi sobie z pustką po papierosach, szczególnie jeżeli osoba paliła wiele lat – pustka jest tym większa im palacz był dłużej pogrążony w nałogu.
Żeby sobie poradzić z pustką po papierosach trzeba umysłowi dać coś w zamian. Trzeba dać mu pewien substytut, dzięki któremu nie popadnie w depresje. Najlepiej, jeżeli znajdziesz sobie dodatkowe zajęcie, które Cię wciągnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz