czwartek, 25 listopada 2010

Zyban - lek na chorobę nikotynową

Niewiele osób jest świadoma to dostępności lekarstw, które mogą pomóc wielu nałogowym palaczom rzucić palenie. Leki te charakteryzują się tym, że u większości uzależnionych osób, potrafią spowodować całkowite zniknięcie łaknienia nikotyny. Jednym z najpopularniejszych medykamentów mającym takie zastosowanie, jest lek, który dostępny jest pod komercyjną nazwą „ZYBAN”.
Zyban (bupropion) jest to lek, który często przepisywany jest przez lekarzy, w celu wyleczenia nałogu nikotynowego (dostępny wyłącznie na receptę). Jego pierwotnym przeznaczeniem było leczenie depresji, jednak w miarę postępu badań nad bupropionem odkryto, że ponadto jest to skuteczny antagonista nikotynowy. Dokładny mechanizm działania tego leku na palaczy nie jest jeszcze do końca poznany. Jedna tabletka zybanu zawiera 250mg chlorowodorku bupropionu.

Zyban jest lekiem, który znacznie pomaga rzucić palenie papierosów. Jednakże ważne jest, aby posiadać chociażby odrobinę własnej woli, bez której palaczowi nie pomogą nawet najlepsze środki.


JAK TO DZIAŁA?

Zyban pobudza organizm, dlatego nie wolno go brać na noc. Poza pobudzeniem sprawia, że osoba paląca zaczyna odczuwać wcześniej niespotykaną niechęć do papierosów. Zyban należy zażywać przez przynajmniej pół roku po to, żeby chęć palenia czasem nie wróciła.

Zażywanie tego leku powoduje również, że palacz (niezależnie jak długo wcześniej palił) nie będzie odczuwał objawów niepalenia: drżenie rąk, ogólne rozdrażnienie, bezsenność, brak koncentracji…


ILE KOSZTUJE?

Lek ten jest drogim rozwiązaniem. Jeśli lekarz zdecyduje się na jego przepisanie, to trzeba się liczyć z kosztem około 400zł = 60 tabletek. Innym lekiem, który ma podobne działanie i jest wiele tańszym rozwiązaniem to: Wellbutrin.


JAK UŻYWAĆ?

Lekarze zalecają, aby leczenie rozpocząć jeszcze w okresie przed rzuceniem palenia. „Punkt zero” rzucania palenia, należy wyznaczyć sobie na drugi tydzień zażywania leku.

Dawkowanie:
1-3dni - 150mg* na dobę (rano)
Od 4dni – 2x150mg na dobę (rano i po południu – przy czym należy pamiętać, aby zachować przynajmniej 8-mio godzinną przerwę)
Dawkowanie może zostać dopasowane przez lekarza w zależności od pacjenta.
150mg=1tabletka


CZY WARTO?

Jest to drogi lek, ale bardzo skuteczny. Osobiście nie jestem zwolennikiem szprycowaniem się tabletkami, ale jeżeli nie możesz rzucić palenia od dłuższego czasu to Zyban może okazać się dla Ciebie zbawieniem. Pod warunkiem oczywiście, że Twój lekarz zdecyduje się, aby wypisać Ci na niego receptę…

1 komentarz:

 1. Paliłem,od 32 roku życia,mam 60 lat -nie palę od 4_lat i to
  WYŁACZNIE!!! dzięki Zybanowi!!!!!
  Od dwóch,nieznanych wzajemnie osób,moich znajomych -dowiedziłem się o tym leku i.........
  efekt niesamowity i skuteczny.
  Dzisiaj aż nie wierzę ,że mogłem tyle czasu palić papierosy...
  Można,to działa,to jest szczere wyznanie i...gorąco polecam,
  nawet nie chodzi o cenę leku......to najzwyczajniej opłaca się i bliskim a w szczególności ...każdemu,kto ma zamiar zrezygnowac z tego nałogu.

  OdpowiedzUsuń